"Stosunek do Ja i poczucie własnej wartości kształtuje się u dzieci głównie w rezultacie ocen, które odbierają one z otoczenia... Dziecko tworzy swoją tożsamość poprzez spojrzenia innych." - Małgorzata Kościelska

środa, 14 maja 2014

Niepełnosprawność fizyczno-ruchowa

W codziennym życiu: w szkole, na ulicy, w pracy, na zakupach spotykamy osoby niepełnosprawne fizycznie. 



Aspekt ruchowy nie jest związany tylko z problemami w chodzeniu. Może dotyczyć bowiem całego narządu ruchu. Osoba niepełnosprawna ruchowo to także ta, która ma problemy z koordynacją i precyzją ruchów czy z równowagą. Może także szybciej się męczyć lub mieć nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Niepełnosprawność ruchowa oznacza bowiem obniżenie możliwości motorycznych ciała. Może być spowodowana zarówno zmianami rozwojowymi w okresie płodowym jak i powstać w wyniku chorób oraz wypadków czy urazów. Zaburzenia czynności motorycznych mogą występować pod postacią porażenia (czyli całkowitego zniesienia czynności ruchowych, inaczej zwanym paraliżem, bezwładem lub plegią) lub pod postacią niedowładu, inaczej zwanego parezą, czyli częściowego zniesienia czynności ruchowych. Reasumując: niedowład może oznaczać obniżenie sprawności i poprawności wykonywania ruchów, osłabienie siły mięśniowej, spowolnienie ruchów oraz, w przypadku porażenia, uniemożliwienie wykonywania ruchów. Uczniowie niepełnosprawni ruchowo, szczególnie Ci z zniekształceniami kończyć, czy poruszający się na wózku inwalidzkim, z balkonikiem czy o kulach są często mało " atrakcyjni " dla rówieśników, to znaczy uczniowie w normie nie chca aby zaszła miedzy nimi integracja. Wynika to przede wszystkim z tego, ze osoby pełnosprawne nie moga z takimi osobami uprawiać sportów, czy bawić się w zabawy, które wymagają dużej aktywności fizycznej. Dzieci są bardzo aktywne ruchowo i potrzebujaa tego rodzaju aktywizacji, dlatego szukają przyjaciół z którymi beda mogli realizować swe pasje sportowe, czy spełniać po prostu potrzebę ruchu. Nauczyciel w takiej sytuacji powinien zadbać o stworzenia jak największej ilości zajęć, który mogłyby maksymalnie zwiększyć sprawność ruchowa dziecka niepełnosprawnego oraz powinien wprowadzić takie ćwiczenia i zadania dzięki którym obaj uczniowie zabawy będą mogli w pełni uczestniczyć.



3 komentarze:

  1. Zgodzę się w stu procentach - niepełnosprawnych trzeba wspierać i pomagać im na tyle, na ile jesteśmy w stanie :) Mojej babci codzienne funkcjonowanie w mieszkaniu sprawia pewien kłopot. Łazienka - Pomocedlaseniora.pl na szczęście znacznie ułatwiają babci korzystanie z niej.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. 56 year-old Engineer I Bevon Ertelt, hailing from Rimouski enjoys watching movies like Colonel Redl (Oberst Redl) and Pottery. Took a trip to Greater Accra and drives a RX Hybrid. sprawdz tych gosci

    OdpowiedzUsuń
  3. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń