"Stosunek do Ja i poczucie własnej wartości kształtuje się u dzieci głównie w rezultacie ocen, które odbierają one z otoczenia... Dziecko tworzy swoją tożsamość poprzez spojrzenia innych." - Małgorzata Kościelska

środa, 21 maja 2014

Impreza integracyjna!

 
Scenariusz imprezy z okazji „Powitania wiosny”

1.      Klasa: I – III Gimnazjum
2.      Miejsce realizacji:
3.      Data: ...
4.      Czas trwania imprezy: ….
5.      Prowadzący imprezę:  ….


Cele ogólne:
1.      Kultywowanie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.
2.      Zmiany zachodzące w przyrodzie.
3.      Zachęcanie do zabawy.
4.      Pogłębienie doświadczeń i przeżyć związanych z przyrodą w działalności plastycznej.

Cele szczegółowe: uczniowie
– słuchają uważnie wiersza i piosenki,
– odpowiadają na zadawane pytania,
– wypowiadają się na temat zmian zachodzących w przyrodzie,
– rozpoznają pierwsze wiosenne ptaki i kwiaty,
– rozwijają zdolności manualne,
– wykazują się własną pomysłowością i kreatywnością,
– potrafią przyporządkować do każdej pory roku charakterystyczne elementy,
– współpracują w grupie,
– potrafią utrzymać porządek na swoim stanowisku pracy i sprzątają po zakończonej pracy,
– z pomocą wykonują kukłę – Marzannę.

Metoda:
– twórcza,
– działaniowa,
– aktywizująca,
– słowna.

Forma:
– zbiorowa,
– grupowa,
– indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
– magnetofon,
– płyty CD,
– materiały dekoracyjne w postaci opasek na głowę dla dzieci,
– puzzle przedstawiające wiosenne kwiaty i powracające ptaki,
– wycięte z brystolu słoneczko, trawa, kwiatki oraz elementy charakterystyczne dla poszczególnych pór roku,
– magnesy,
– plastelina,
– kolorowe piórka,
– materiały potrzebne do wykonania marzanny ( słoma, gazety, Patyki, wstążki, bibuła itp.),
– wiersz,
– wykałaczki.

Przebieg uroczystości

Część wstępna

1.  Powitanie uczniów.
2.  Głośne, wzorowe czytanie wiersza Jana Brzechwy pt.: „Przyjście wiosny”  i omówienie jego treści z uczniami
      3.  Wysłuchanie z płyty CD piosenki pt.: „ Idzie do nas wiosna”.
4.   Podanie tematu imprezy „Powitanie wiosny”.

Część właściwa

1.      Wybieranie przez uczniów opaski udekorowanej kwiatami i założenie jej na głowę.
2.      „ Pogaduchy wiosenne” – uczniowie mają za zadanie dokończyć zdania na temat wiosny.
3.      Wykonanie wiosennego ptaszka z plasteliny, kolorowych piórek oraz patyczka. Uczniowie wykonują prace indywidualnie. W czasie pracy prowadzące pomagają i wspierają uczniów. Ocena słowna prac po zakończeniu.
4.      Dopasowywanie przez uczniów elementów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku: wiosny, zimy, lata, jesieni. Z brystolu wykonane jest słoneczko oraz trawka z kwiatkami co ma przedstawiać wiosnę. Dzieci doklejają charakterystyczne cechy tej pory roku. Następnie do nazw pozostałych pór dobierają kolejne elementy z rozsypanki.
5.      Wspólny taniec uczniów w kółeczku do piosenki pt.
6.      Zabawy ruchowe: „kwiatki rosną”. „słońce świeci”, „lecą ptaki”.
7.      Układanie puzzli. Uczniowie zostają podzieleni na 3-osobowe grupy i wspólnie układają z części fotografie wiosennych kwiatów i powracających ptaków. W czasie pracy wspierają uczniów prowadzące. Ocena słowna wykonanych zadań.
8.      Wykonanie kukły – Marzany. Uczniowie z pomocą praktykantek wykonują kukłę z przygotowanych materiałów. Sprzątanie Sali po zakończonej pracy.

Część podsumowująca

1.      Ocena kukły – Marzanny przez dzieci i prowadzące.
2.      Rozmowa z uczniami na temat zwyczaju „topienia Marzanny”.
3.      Obdarowanie dzieci lizakami za aktywną pracę.
4.      podziękowanie i pożegnanie z uczniami.









ZAŁĄCZNIKI:

Załącznik nr 1
Jan Brzechwa
„Przyjście wiosny”

   Naplotkowała sosna,
 że już zbliża się wiosna
Kret skrzywił się ponuro:
 przyjedzie pewno furą…
  jeż się najeżył srodze
  Raczej na hulajnodze.
          Wąż syknął
- ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
          Kos gwizdnął:
    Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
    Skąd znowu
- rzekła sroka
ja jej nie spuszczam z oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ją w tramwaju.
Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem.
A ja wam to dowiodę
Że właśnie samochodem.
Nieprawda bo w karecie!
W karecie? Co pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Że płynie właśnie łódką!
A wiosna przyszła pieszo
Już kwiaty z nią się spieszą,
Już trawy przed nią rosną i szumią
Witaj wiosno!
Załącznik nr 2
Piosenka pt.: „Idzie do nas wiosna”
Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
Roześmiana i zielona,
Razem z wiosną wszystkie dzieci
Zaśpiewają tak:

Zielona trawa,
zielony mech,
Zielona żaba…
rech, rechu, rech. (x2)

Rośnie trawa, rosną listki,
Rosną szybko dzieci wszystkie.
Przyfrunęły też bociany
I klekocą tak:

Ref....(x2)

W lesie kwitnie już zawilec,
Obudziły się motyle,
A wieczorem nad łąkami
Słychać żabi śpiew:

Ref.... (x2)

Załącznik nr 3

„Pogaduchy wiosenne” - dokończ zdania
Wiosna sprawia, że...
Wiosna wyczarowuje kolorowe...
Wiosenna pogoda jest...
O Wiosennym poranku słychać...
Spacerując wiosną można zobaczyć....



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz