Scenariusz imprezy z okazji „Powitania wiosny”
1. Klasa: I – III Gimnazjum
2. Miejsce realizacji: …
3. Data: ...
4. Czas trwania imprezy: ….
5.
Prowadzący
imprezę: ….
Cele ogólne:
1.
Kultywowanie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i
powitaniem wiosny.
2.
Zmiany zachodzące w przyrodzie.
3.
Zachęcanie do zabawy.
4.
Pogłębienie doświadczeń i przeżyć związanych z przyrodą
w działalności plastycznej.
Cele szczegółowe: uczniowie
– słuchają
uważnie wiersza i piosenki,
– odpowiadają na
zadawane pytania,
– wypowiadają
się na temat zmian zachodzących w przyrodzie,
– rozpoznają
pierwsze wiosenne ptaki i kwiaty,
– rozwijają
zdolności manualne,
– wykazują się
własną pomysłowością i kreatywnością,
– potrafią
przyporządkować do każdej pory roku charakterystyczne elementy,
– współpracują w
grupie,
– potrafią
utrzymać porządek na swoim stanowisku pracy i sprzątają po zakończonej pracy,
– z pomocą
wykonują kukłę – Marzannę.
Metoda:
– twórcza,
– działaniowa,
– aktywizująca,
– słowna.
Forma:
– zbiorowa,
– grupowa,
– indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
– magnetofon,
– płyty CD,
– materiały
dekoracyjne w postaci opasek na głowę dla dzieci,
– puzzle
przedstawiające wiosenne kwiaty i powracające ptaki,
– wycięte z
brystolu słoneczko, trawa, kwiatki oraz elementy charakterystyczne dla poszczególnych
pór roku,
– magnesy,
– plastelina,
– kolorowe
piórka,
– materiały
potrzebne do wykonania marzanny ( słoma, gazety, Patyki, wstążki, bibuła itp.),
– wiersz,
– wykałaczki.
Przebieg
uroczystości
Część wstępna
1. Powitanie uczniów.
2. Głośne, wzorowe czytanie wiersza Jana
Brzechwy pt.: „Przyjście wiosny” i
omówienie jego treści z uczniami
3.
Wysłuchanie z płyty CD piosenki pt.: „ Idzie do nas wiosna”.
4. Podanie tematu imprezy „Powitanie wiosny”.
Część właściwa
1.
Wybieranie przez uczniów opaski udekorowanej kwiatami i
założenie jej na głowę.
2.
„ Pogaduchy wiosenne” – uczniowie mają za zadanie
dokończyć zdania na temat wiosny.
3.
Wykonanie wiosennego ptaszka z plasteliny, kolorowych
piórek oraz patyczka. Uczniowie wykonują prace indywidualnie. W czasie pracy
prowadzące pomagają i wspierają uczniów. Ocena słowna prac po zakończeniu.
4.
Dopasowywanie przez uczniów elementów
charakterystycznych dla poszczególnych pór roku: wiosny, zimy, lata, jesieni. Z
brystolu wykonane jest słoneczko oraz trawka z kwiatkami co ma przedstawiać
wiosnę. Dzieci doklejają charakterystyczne cechy tej pory roku. Następnie do
nazw pozostałych pór dobierają kolejne elementy z rozsypanki.
5.
Wspólny taniec uczniów w kółeczku do piosenki pt.
6.
Zabawy ruchowe: „kwiatki rosną”. „słońce świeci”, „lecą
ptaki”.
7.
Układanie puzzli. Uczniowie zostają podzieleni na
3-osobowe grupy i wspólnie układają z części fotografie wiosennych kwiatów i
powracających ptaków. W czasie pracy wspierają uczniów prowadzące. Ocena słowna
wykonanych zadań.
8.
Wykonanie kukły – Marzany. Uczniowie z pomocą
praktykantek wykonują kukłę z przygotowanych materiałów. Sprzątanie Sali po
zakończonej pracy.
Część podsumowująca
1.
Ocena kukły – Marzanny przez dzieci i prowadzące.
2.
Rozmowa z uczniami na temat zwyczaju „topienia Marzanny”.
3.
Obdarowanie dzieci lizakami za aktywną pracę.
4.
podziękowanie i pożegnanie z uczniami.
ZAŁĄCZNIKI:
Załącznik nr 1
Jan Brzechwa
„Przyjście wiosny”
Naplotkowała sosna,
że już zbliża się wiosna
Kret skrzywił się ponuro:
przyjedzie pewno furą…
jeż się najeżył srodze
Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął
- ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął:
Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
Skąd znowu
- rzekła sroka
ja jej nie spuszczam z oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ją w tramwaju.
Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża
motocyklem.
A ja wam to dowiodę
Że właśnie samochodem.
Nieprawda bo w karecie!
W karecie? Co pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Że płynie właśnie łódką!
A wiosna przyszła pieszo
Już kwiaty z nią się spieszą,
Już trawy przed nią rosną i szumią
Witaj wiosno!
Załącznik nr 2
Piosenka pt.: „Idzie do nas wiosna”
Kiedy
wiosna przyjdzie do nas,
Roześmiana i zielona,
Razem z wiosną wszystkie dzieci
Zaśpiewają tak:
Zielona trawa,
zielony mech,
Zielona żaba…
rech, rechu, rech. (x2)
Rośnie trawa, rosną listki,
Rosną szybko dzieci wszystkie.
Przyfrunęły też bociany
I klekocą tak:
Ref....(x2)
W lesie kwitnie już zawilec,
Obudziły się motyle,
A wieczorem nad łąkami
Słychać żabi śpiew:
Ref.... (x2)
Załącznik
nr 3
„Pogaduchy
wiosenne” - dokończ zdania
Wiosna
sprawia, że...
Wiosna
wyczarowuje kolorowe...
Wiosenna
pogoda jest...
O
Wiosennym poranku słychać...
Spacerując
wiosną można zobaczyć....