"Stosunek do Ja i poczucie własnej wartości kształtuje się u dzieci głównie w rezultacie ocen, które odbierają one z otoczenia... Dziecko tworzy swoją tożsamość poprzez spojrzenia innych." - Małgorzata Kościelska

środa, 11 czerwca 2014

Wypowiedzi nauczycielek.

Nauczycielka z Ostrowa Wlkp:
"Klasa integracyjna, która została stworzona w naszej szkole w rzeczywistości jest integracyjną tylko z nazwy. Nastolatkowie boją się albo po prostu nie chcą wchodzić w interakcje z uczeniami niepełnosprawnymi. Osobiście nie zauważyłam aby uczniowie wyśmiewali czy obrażali osoby poniżej normy, po postu traktują je tak jakby ich nie było. Może to i lepsze niż zachowania negatywnie skrajne, ale czy do końca taką idee mieliśmy tworząc klasy integracyjne ? na pewno nie. Sądzę, że jeszcze długa droga, aby zmienić postawę większości jednostek na taką, aby nie miały obaw dzielenia swego życia z osobami niepełnosprawnymi."


Nauczycielka z Piły:
"Dobrze, że poruszacie ten temat. Szkoła jest miejscem tak różnorodnym w dzieciaki, że problem ten często się pojawia. Wystarczy, aby ktoś chodził o kulach, a już jest napiętnowany! Dlatego warto uświadamiać dzieci i młodzież w tym, że niepełnosprawni też mogą być fajnymi kolegami. Jednak nie jest to też tak, że wszystkie dzieci traktują niepełnosprawnych gorzej. Są uczniowie wyrozumiali, pomagają swoim niepełnosprawnym rówieśnikom, wspierają ich. Pewnie wynika to z wychowania w domu. Tak, czy owak jest to temat trudny i… smutny. Nam dorosłym jest to łatwiej zrozumieć, niż młodzieży."